Umut Halkası Projesi

DSC_2534

Umut Halkasının amacı, değişik yörelerden, değişik kültürlerden gençleri bir hafta süreyle aynı çatı altında birleştirip, birbirlerini tanımalarını ve anlamalarını sağlamaktır.

1 hafta süren kamp boyunca öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine imkan tanıyan; sosyal girişimcilik, barış, empati, doğru iletişim ve duygusal beceriler, el sanatları gibi çeşitli için atölyeler, doğaçlama tiyatro çalışmaları, yüzme ve yoga gibi sportif ve sanatsal çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar ile katılımcıların sosyal ve kişisel gelişimlerini destekleyerek bireysel ve toplumsal fayda yaratmalarını hedeflemekteyiz.

Projeye her yıl çeşitli okullardan ve illerden 9. ve 10. sınıflardan 30-35 öğrenci katılmaktadır. Kamp İzmir Afacan Gençlik Evinde yapılmaktadır.

Projeler ile ilgili gelişmeleri Etkinlikler ve Haberler‘den takip edebilirsiniz.

Faydalanıcı Yorumları:

“Başta kendini hisset. Ama karşındaki kişinin yerine de hissedebilirsin. Adım atmada korkma. Her yaşta küçük adımlarla büyük hedeflere doğru yol alabilirsin. Başkalarının da fikirlerini dinle, değerlendir. Kendini eleştir. Fikirlerini yansıtmaktan çekinme. Ama en önemlisi ezberlerini kır ve anı yaşa!”

-Gülsüm (11.Sınıf)

 

“Umut Halkası bana çok fazla şey kattı. Kendimi buldum diyebilirim. Bir çok dostluklar edindim. Hepsinin farklı düşünceleri , bakış, açıları vardı. Çok değiştim bu bakış açılarıyla.
Döndüğümde değişmiş biri olarak döneceğim ve insanları değiştireceğim. Hata yapmayı ondan korkmamayı, hikaye yazabileceğimi, el işi yapabileceğimi, öfkem;duygularım kontrol edebileceğimi öğrendim. Ayni zamanda farklı illerden ev satın aldım. Buradaki arkadaşlıklarımla gideceğim o il arasında sadece bir telefon olacak. Hedefim evlerimi çoğaltmak, her insan benim için bir ev. çok büyük düşünmek yerine küçük düşünüp büyük bir iş başarmayı öğrendim. Bir problem hakkında hep birlikte tartışmayı ve ona çözüm aramayı öğrendim. Tek başına bir şeyler başarmanın birlikte bir şeyler başarmaktan daha zor olduğunu öğrendim. Birlikten kuvvet doğar sözü tam bunun için söylenebilir. Çok mutluyum bu halkada olduğum için. Bambaşka biri olarak Mardin’e döneceğim. Ben farkında olmadığım yeteneklerimi burada keşfettim. Demek sadece bir ortama ihtiyacım vardi o da Umut Halkası oldu. Ben burada geleceği keşfettim. Geleceği değiştireceğime buraya gelmeden önce inanmıyordum. şimdi ise tüm kalbimle geleceği değiştirebileceğime inanıyorum. Ayrıca yüzmeye öğrendim. O kadar ilgi ile öğrettiler ki bana anlatamam. Umut Halkası=Geleceği keşfet. Buraya gelmeden önce imkansızı hiç isteyemezdim, ama şimdi tüm bedenimle imkansızı istiyorum!”

-Bahar (11.Sınıf)

 

“Öncelikle sosyalleşme anlamında çok katkılar sağladı. Daha girişimci daha öz güvenli daha yardımsever olunca hayat çok daha güzelleşiyor. Sosyal, kültürel, sanatsal açıdan çok geliştiğimi hissettim. Network genişledi . Çok farklı bir deneyim yaşamış oldum.”

-Ahmet (11.Sınıf)

 

“Dilbeste abla ve Peri abla başta olmak üzere bütün payda ailesine bana bu hakkı tanıdıkları için çok ama çok teşekkür ederim. İzmir’e gelemeyen arkadaşlarımdan daha şanslıyım. Neden mi? Kendimi tanıdım. İnsanlara nasıl yaklaşacağımı, nasıl davranacağımı öğrendim. Fikir birliği olunca insanların ne kadar mutlu olduklarını gördüm. Her şey için tekrar ve her zaman teşekkürler.”

-Hediye (10.Sınıf)

 

“Ben gerçekten bir teşekkürü size, İnayet Hocama ve Anne Hanıma borçluyum iyi ki beni kararımdan döndürmüşsünüz. O kadar mükemmel insanlar ile tanıştım ki  şu an normal arkadaşlarımdan çok onlarla konuşuyorum, fikirlerimin uyuştuğu bir çok insan oldu. Hatta çok komik bir şey daha; kayıp ikizimi orda buldum. Her etkinlikte ayni gruba düşüyoruz birlikte bir şeyleri yapıyoruz ve yine bir etkinlikte ayni kişi çıkıp aynı şeyleri düşünmüştük, bu çok komik aynı zamanda mükemmel bir şey onun için size gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlikte kazandığım şeyleri bilmiyorum kaç kitap bitirdikten sonra öğrenecektim. Belki de yine şu anki hissettiklerimi hissedemeyecektim.”

-Renas (11.Sınıf)

 

Dear Payda Friends,
I just wanted to write a quick note to tell you that of all the camps I have done, dozens and dozens, the one I am involved in right now, Umut Halkasi is ,I think ,the best.  Thanks to you.  The girls you have picked, the Payda girls, are simply wonderful.  All of them. It will be very hard to part with them.  By now, they have all opened up and are talking and participating. Some were in the beginning very shy.  They are so intelligent and open to new ideas.  It has been a joy to see them blossom before our eyes.  Whatever we give them , they take it in and give back 3 fold.  4 fold 5 fold.  It is an honour to work with them.
Thank you so much for all you are doing for these girls,
It is really changing their lives and they are totally cognisant of this fact.”

-Jennifer Sertel (RC Teacher)

 

“Sevgili Payda’lılar,
Jenny’ nin de dediği gibi uzun zamandır yaptığımız en anlamlı çalışmalardan biri oldu Umut Halkası. Bize böyle özel öğrenciler gönderdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Her birini tanımak ve birlikte çalışmak bir ayrıcalıktı. Ülkemin geleceği adına umut doldum ve yapabileceğimiz ne kadar çok şeyin olduğunun farkına vardım. Robert Kolej’den katılan öğrenciler, ülkemizin gerçekleri ve kadınların gücü adına pek çok unutulmayacak dersler aldılar.
Mardin Fen Lisesi ve bu bölgedeki kadınlar için elimden gelen desteği vermeye hazırım.”

-Aybike Oğuz (RC Öğretmen)

 

“Önceleri etrafımdaki herkes beni küçük görüyordu, kendimi çok güçsüz hissediyordum, hiçbirşeyi başaramam diye düşünüyordum ta ki #payda ile tanışana kadar. Bu yaz Umut Halkası Projesi’ne katıldım. Orada geçirdiğim 7 gün; benim hayatımı değiştiren 7 gün’dü. Ben sanatçı yanımı burada buldum. Bundan 3-4 ay öncesine kadar bunun hayalini bile kuramazdım. Hayal kurabilmek bile benim için bir hayaldi. Payda bana öğretti ki; ben bir kız olarak herşeyi başarabilirim. Ben bir sanatçıyım.Ben çok başarılı bir sanatçı olacağım.”

-Aynulhayat (11.Sınıf)

 

“Payda ile tanışmadan önce düşmüştüm, yerdeydim. #payda beni ayağa kaldırdı. Bana dik durmayı öğretti. Ben 8. Sınıfa kadar farklı biriydim, 8.Sınıfta Paydaya katıldıktan sonra çok farklı biri oldum, Umut Halkası Projesi’nden sonra bambaşka biri oldum. Payda bana benim de bir birey olduğumu ve en az herkes kadar değerli olduğumu hatırlattı. Payda olmasaydı ben şimdiki ben olamazdım. Paydasız ben ne yapardım bilmiyorum.”

-Derya (10.Sınıf)

 

Mart, 2024