Yardımseverlik Koşuları

Yardımseverlik Koşusu Nedir?

Koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla Sivil Toplum Kuruluşları (‘STK’) için kaynak geliştirme metodudur.

Sivil toplum kuruluşlarını yeni gönüllüler ile biraraya getirir ve sivil toplumun güçlenmesini sağlar. Bu yöntem ile gönüllüler ulusal veya uluslararası koşu/triatlon/duatlon/bisiklet/yüzme gibi yarışlara katılmadan önce duyuru ve çağrılarını kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine e-posta aracılığıyla duyururlar.

Duyurularında destekledikleri STK’ların projelerine bağış çağrısında bulunurlar. Bağışlar doğrudan doğruya ilgili STK’nın ilgili proje için açılan resmi banka hesabına yapılır. Desteklediğimiz STK’ların bireysel bağışlarının %30′u yardımseverlik koşuları sayesinde toplanmaya başlanmıştır.

Dünyada da STK’ları desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bir yılda bu sayede toplanan bağış miktarı 1.6 milyar dolardır (2014 verisi). Sadece Londra Maratonu’nda bir koşuda bu yolla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiş ve 30 bini aşkın kişinin koştuğu bu maratonda koşanların çoğu bir amaç için koşmaktadır.

Türkiye’de ise 2008 yılında ilk defa Adım Adım Oluşumu sayesinde duyurulan ve yaygınlaştırılan kolektif yardımseverlik koşusu ile 2008 yılının ilk yardımseverlik koşusu kampanyasında (Antalya Maratonu 2008) 75 bin TL bağış toplanırken, sadece 2019 İstanbul maratonu’nda toplanan bağışlar 17 milyon TL’yi aşmıştır.

İyilik Peşinde Koş Platformu Nedir?

İyilik Peşinde Koş Platformu, Adım Adım’ın desteklediği Sivil Toplum Kuruluşlarının Projeleri için koşmak isteyen gönüllülerin kullanacağı bir yardımseverlik koşusu web platformudur. Adım Adım’ın 8 yıl boyunca koşan 7,000 koşucu ve 66,000 bağışçı sayesinde biriktirdiği tecrübeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için yapılmış ilk dijital kaynak yaratma platformudur.

Bu web platformu sayesinde yardımseverlik koşusu yapmak isteyen gönüllü koşucuların hayatını kolaylaştırır.

Nasıl mı?

  • Yardımseverlik Koşusunun ne olup ne olmadığı hakkında bilgi alabilirler.
  • Projeler arasından kendilerini heyecanlandıran ve destek vermek için adına koşmak istedikleri projeyi bulabilirler.
  • Kampanyalarını yaratabilirler.
  • Anlık olarak kampanyaları adına direk olarak dernek/vakıflara yapılan bağışların miktarını ve sayısını takip edebilirler.
  • Daha önceki yıllarda Adım Adım bünyesinde gerçekleştirdikleri yardımseverlik koşuları hakkında bilgi alabilirler. (Kim onu desteklemek için ne zaman, ne kadar bağış yapmış?)
  • Bu sayede önceki yardımseverlik koşularındaki bağışçıları ile tekrar iletişme geçebilirler.
  • Yardımseverlik koşusu yapabilmek için neler yapmaları gerektiği hakkında bilgi alabilirler.
  • Kendilerine bağış yapan bağışçıları, bağış yaptıkları dernek/vakfın yöneticisinden, anında teşekkür mektubu alırlar.
  • Kendilerine bağış yapan bağışçıları, bağış yaptıkları dernek/vakıftan otomatik olarak sertifikalarını alırlar.

Yardımseverlik Koşusu Nasıl Yapılır?

Koşuya Kaydol

Yakın zamanda gerçekleşecek koşu organizasyonuna kaydını yaptırmayı unutma!

Antrenmana Başla

Koşu öncesi antrenman programlarına göz at, hazırlıksız kalma!

N

PAYDA - Kızların Eğitimi Projesi

İPK platformunda “PAYDA – Kızların Eğitimi Projesi”’ni seç, Yardımseverlik Kampanyanı oluşturmaya başla!

Bağış Mektubunu Paylaş

“İyilik Peşinde Koş” (İPK) platformuna giriş yapıp kampanyanı oluşturduğun anda hazır bulacağın e-postayı bütün çevrene gönder.

Yarışa Katıl

Git, iyilik peşinde koş ve keyfini çıkar. Adım attıkça maddi olanakları kısıtlı kızlarımızın eğitime devam etmelerini destekle!

Takip E-postası At - Başarıyı Paylaş

Takip e-postasını koşu sonrasında bağış sayfanda bulabilirsin. Bağışçılarınla iletişime devam et, e-posta gönder, bağışlarıyla elde edilenleri paylaş!

Daha Fazla Bilgi

Yardımseverlik Koşuları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak, bireysel yada kurumsal koşular için
adimadim@paydaplatformu.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.