Payda Öğrencilerle Birlikte Projesi

2012 yılı Nisan ayında başlattığımız uzun soluklu Payda Öğrencilerle Birlikte Projesi‘nin hedefi ekonomik açından dezavantajlı ailelerin kız çocuklarının ilköğretim seviyesinden başlayarak eğitimlerini devam ettirmeleri konusunda destek olmak ve Üniversiteden mezun olmalarını sağlamaktır. Projemizde gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri, kız öğrencilerimizin güçlendirilmeleri ve kendi kararlarını veren bağımsız kadınlar olarak topluma katılmaları amacı çerçevesinde ve “Etkileşim Yoluyla Toplumsal Gelişim” misyonumuz doğrultusunda tasarlayıp hayata geçiriyoruz.

Projemizi Mardin, Batman, Diyarbakır, Nevşehir, İstanbul ,Sakarya, Malatya ve Adana illerinde maddi desteklerimize ek olarak öğrenciler ve aileleriyle birebir iletişimi esas alan, modüler yönetim sistemiyle yürütüyoruz ve gelecekte farklı şehirlerimizi de kapsamımıza katarak büyümeyi hedefliyoruz.

PROJENİN BİLEŞENLERİ

Kızlarımız ve gönüllülerimiz arasında güçlü ve kalıcı bağlar oluşturmayı hedefleyen projemizin sekiz bileşeni bulunmaktadır:

1. EĞİTİM DESTEĞİ

İlköğretim ve lise öğrencilerine yönelik eğitim desteği:

* 9.000 TL’dir.

(Bu miktar 2023 – 2024 Öğretim Yılı için bir ilköğretim ve lise öğrencisinin okul masraflarının karşılanması için belirlenmiş olan miktardır).

Üniversite öğrencilerine yönelik eğitim desteği:

* 15.000 TL’dir.

(Bu miktar 2023– 2024 Öğretim Yılı için bir üniversite öğrencisinin okul masraflarının karşılanması için belirlenmiş olan miktardır).

Ek Bilgi:

  • Öğrencilere ödemelerini Eylül – Haziran ayları arasında yapıyoruz.
  • Açık Öğretime devam eden ya da kayıt donduran öğrenciler için desteğimize ara veriyoruz.
2. KİTAP DESTEĞİ

Kitap kampanyaları ile her öğrenciye yılda ortalama 15 kitap gönderilmesini hedefliyoruz.

Dini, Siyaset-Politika ya da herhangi bir ideolojiyi destekler türden, ayrıştırıcı içeriğe sahip kitap bağışları kabul edilmemektedir.

Bağış kabul edilen kitap türleri için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen kitap türleri:

Türk ve Dünya Klasikleri, Gençlik, Çocuk, Kişisel Gelişim, Felsefe-Düşünce, Polisiye, Fantastik, Bilim-Kurgu, Sanat, Gezi ve benzeri içeriğe sahip kitap bağışları kabul edilmektedir.

Bunların dışında lise ve üniversite sınavlarına hazırlık deneme/test kitapları bağışları kabul edilmektedir.

3. BİLGİSAYAR DESTEĞİ

Üniversiteye yerleşen öğrencilere ödev ve araştırmalarına yardımcı olması amacıyla dizüstü bilgisayar temin ediyoruz.

Bilgisayar bağışınız için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

5 yıldan eski olmayan, çalışır durumdaki ikinci el bilgisayar bağışları da kabul edilmektedir.

4. LİSE VE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK DESTEĞİ

Orta öğretime geçiş ve üniversite sınavlarına hazırlanma sürecinde olan başarılı 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimize ve KPSS’ye hazırlanan mezun öğrencilerimize test kitapları ve diğer eğitim masrafları için destek olabilirsiniz.

 

5. STAJ DESTEĞİ

Lise ve üniversitede öğrenimlerine devam eden ve yeni mezun öğrencilerimizin, kariyer hedeflerini belirleme ve iş tecrübesi kazanmalarını desteklemek amacıyla staj imkanı yaratmaya gayret ediyoruz.

6. ÖĞRENCİ SORUMLULARI (ÖS)

Öğrencilerimizin öğrenim sürecinde yaşadıkları zorluklarda yardımcı olmak, öğrenimleri ve gelecekleri hakkında en doğru kararı vermelerine destek olmak amacıyla, mümkün olabildiği oranda öğrenciye gönüllülerimiz arasından Öğrenci Sorumlusu atanmaktadır. Böylece bir öğrenci ile yakından ilgilenilmesini sağlıyoruz. Bunun için herhangi bir bağış talebimiz yoktur.

7. ŞEHİR  BULUŞMALARI

Her yıl Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs aylarında Payda Eğitim Desteği’nden yararlanmakta olan kız öğrencilerin bulunduğu şehirlerde düzenlenen, öğrencileri, ailelerini, proje gönüllülerini ve bağışçıları bir araya getiren toplantılar, kültürel aktiviteler ve gezilerimize sizleri de bekleriz.

Öğrenci Sorumlusu Kılavuzu’nu incelemek için buraya tıklayınız.

PÖB Projesi Yönetim Prosedürleri’ni incelemek için buraya tıklayınız.

Türkiye’de Eğitim Sistemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Projeler ile ilgili gelişmeleri Etkinlikler ve Haberler‘den takip edebilirsiniz.

ÖĞRENCİLERİN SEÇİMİ

Projemize 3 ile 11. Sınıflar arasından seçilen kız öğrenciler kabul ediyoruz. Hedef, öğrencilerimizin öncelikle okula devam etmelerini sağlamak, daha sonra ise mutlaka liseden, mümkünse üniversiteden mezun olmalarını desteklemektir. Öğrenci seçiminde aranan temel ölçüt, ailenin maddi imkânlarının öğrencinin eğitimine devam etmesine izin vermeyecek durumda olması ve öğrencinin çalışkan olması, okumak istemesidir. Ebeveynlerden birinin vefat etmiş, evi terk etmiş ya da işsiz olması, herhangi bir rahatsızlık nedeniyle çalışamaması, ailede engelli bireylerin bulunması gibi kriterleri de göz önünde tutuyoruz. Eğitim desteğinin devam etmesi için öğrencinin akademik başarısının ve gayretinin sürekli olması gerekiyor.

Bu sürekliliğin denetlenmesi ve desteklenmesi projeye gönüllü destek veren Öğrenci Sorumlularımız aracılığıyla sağlıyoruz.

Proje Kapsamında Siz Ne Yapabilirsiniz?
  • Bir kız çocuğunun eğitim destekçisi olabilirsiniz.
  • Kitap, kırtasiye vb. ayni yardımlarınız ile kızlarımızın yüzünü güldürebilirsiniz.
  • Şehir Buluşmaları için bireysel veya kurumsal sponsorumuz olabilirsiniz.
  • Bir öğrencinin Öğrenci Sorumlusu olarak deneyimleriniz ile rehberlik edebilirsiniz.
  • Projeyi sosyal medyada paylaşarak tanıtımına destek olabilirsiniz.

Haziran, 2024

2022 Yılı Etkinliklerimizden Fotoğraflar
2021 Yılı Etkinliklerimizden Fotoğraflar
Geçmiş Etkinliklerimizden Fotoğraflar