Sivrice Köyü Öğrencileri Robot Yapıyor

 

Sivrice Köyü Öğrencileri Robot Yapıyor

Payda’nın yıllardır destek verdiği birbirinden harika öğrencilerin de aralarında bulunduğu Sivrice Ortaokulu Robotics Takımı (kendi deyimleriyle Sivrice Dream) First Lego League yarışmasında Yükselen Yıldız Ödülü’nü aldı!

Bilim Kahramanları Derneği Kurucularından Sevgili Hakan Habip ve ekibinin yoğun emek ve özeni sayesinde hayat bulan Sivrice Dream’in bir çok bilim kahramanına daha yol gösterici ve örnek olmasını dileriz.
Tebrikler Çocuklar!

Mardin Midyat Sivrice Ortaokulu, Kürt, Türk, Arap ve Süryani birçok öğrencinin bir arada eğitim gördüğü okullardan birisi. Öğrencilerin dinleri ve kültürleri farklı olsa da, yaşam koşulları hep aynı. Buradaki öğrenciler tüm zorluklara ve olanaksızlıklara rağmen birçok hayali gerçekleştirmeye çalışıyor. Hayallerin gerçek olabileceğine dair ilk kanıtı da Sivrice Dream takımı göstermiş oldu.

Onlar; bu yıl 10’uncusu düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO League (FLL) turnuvalarına katılan ve erken yaşta tanıştıkları bilimsel süreç becerilerinin ışığıyla geleceği aydınlatmaya, şekillendirmeye aday binlerce gençten yalnızca dokuzu. Onların hikâyesini farklı ve ilham verici kılan ise; Mardin’in Midyat ilçesinin Sivrice Köyü’nden yola çıkıp “Yapamazsınız!” diyenlere, kısıtlı olanaklara, yaşadıkları pek çok ilke rağmen birlikte bir hayal kurup, hep birlikte bu hayale sahip çıkıp, onlara inananların da desteğini alarak hayali gerçeğe dönüştürmeleri.

Yaşları 12-13 yaş arasında değişen takım üyeleri takım koçları ile birlikte kasım ayında, heyecanla Gaziantep Turnuvası için çalışmaya koyuldular. Sezon teması olan “Nature’s Fury – Doğanın Gücü” için; bir taraftan belirlenen görevleri 2,5 dakikada yerine getiren modüler bir robot tasarlayıp, robotu programlarken, diğer taraftan da doğal afetlerin öncesi, sırası ve sonrası için yenilikçi çözümler ürettiler.

Haziran, 2024