Ninemin Yaşam Öyküsü Projesi

Amaç ve Kapsam

39 Payda üniversite öğrencisi kızımız Ninelerinin Yaşam Öykülerini yazdılar. Kimi zaman kendi ninelerinin, kimi zaman annelerinin, kimi zaman da hemen yanı başlarında yaşayan büyüklerinden birinin yaşamlarını kağıda döktüler.

Bu projenin amacı, iki farklı kuşağı bir araya getirmektir. Ninelerimizin, geleneksel tarihte yer almayan yaşamöykülerinin torunları eliyle kayıt altına alınması çoklu yarar sağlar.

Sözlü tarih çalışmaları, standart tarih öğretisi içinde eksik olan bireysel deneyimleri ortaya çıkaran bir yöntemdir. Çocuk veya genç kız olarak yaşamış bugünün ninelerinin korkuları, acıları, sevinçleri, hevesleri, düş kırıklıkları, içinde yaşadıkları tarih sürecini algılayışları, ailedeki ninelerin torunlarıyla paylaşımlarında bilinmeyen veya eksik kalanları ve ayrıntılarını tamamlamada büyük önem taşımaktadır. Çocuklara ve genç kızlarımıza pek çok açıdan farklı pencerelerden bakma imkanı sağlayacak derin bir farkındalık yaratacak bir projedir.

Proje Kazanımları:

1. Gençlerin, önceki kuşakları dinleme, anlama ve geçmişe ilişkin bilgileri öğrenme becerilerine katkıda bulunur.

2. Öğrencileri yazmaya heveslendirir.

3. Genç neslin, yaşlılara ve tarihe farklı bir bakış açısı ile yakından bakmasını sağlar.

4. Gençlerin içinde yaşadıkları döneme uzak gibi gördükleri bir zamanın kuşağını anlama olanağı sunulmasına ve aynı aile içinde bile kuşaklar arasında kopmaya yüz tutabilen yakın ilişkilerin pekiştirilmesine hizmet eder.

5. Bugünün çoğu yazmayan, anlatmayan, anlatmak için dinleyici bulamayan yaşlılarının genç nesille iletişim kurmalarını sağlar. İçinde bulundukları yalnızlık ve unutulmuşluk duygusunu hafifletmelerini, içinde yaşadıkları toplum için hala yapabilecekleri bir şeylerin olduğunu fark etmelerini, yaşamlarının ve deneyimlerinin başkaları için değerli olduğunu düşünmelerini ve öz değer duygularının güçlenmesini sağlayacaktır.

 

Projeler ile ilgili gelişmeleri Etkinlikler ve Haberler‘den takip edebilirsiniz.

Şubat, 2021

14Şub20:00- 21:30PAYDA TOPLANTISI

18Şub19:30- 21:00PAYDA YÖNETİM KURULU TOPLANTISIMaslak

19Şub18:00- 20:00Öğrenci Sorumluları Eğitimi (Online)

X