Mardin Buluşması 26-29 Eylül 2018

1.gün

Mardin 13. Buluşmamızı 26-29 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdik. İstanbul, Antalya, Bingöl, Toronto ve Dubai’den 19 katılımcımız bizlerle Mardin’e geldiler.

İzala Oteldeki kahvaltıdan sonra Mardin’e ilk defa gelen dostlarımızla birlikte Sakıp Sabancı Kent Müzesini ziyaret ettik. Sanat tarihçisi Sevgili Pınar Çiftçi eşliğinde müzeyi gezdik.

Daha sonra Aziz Sancar Anadolu Lisesini ziyaret ettik. Bu sene devam edeceğimiz “Okullar Konuşuyor Projesi” programını İngilizce Hocası Sevgili Halil Güven ile birlikte planladık. Yaptığımız İngilizce odasını ziyaret ettik. Eksiklerimizi saptadık.

Yeni Payda üyemiz ve gönüllümüz Sevgili Efekan Nazik Hatay’dan gelip bizlere katıldı.

Öğleden sonra Deyrulzafaran Manastırı, Kasımiye Medresesi ve Eski Mardin’i gezdik.

Akşam Mardius Tarihi Konağı’nın özel misafiri olduk. Değerli Günal Ensari bize aile evini açtı ve babaannesinin yemeklerinden bir ziyafet verdi.

2.gün

Midyat, Sivrice ve Üçköy’de aile, okul ve Manastır ziyaretleri yaptık.

İlk iş Mardin’den 100 km uzakta Aksu İlkokuluna gittik. Burada 2 öğretmen 27 öğrenciye ders veriyor. Toprak öğretmen ve Mizgin öğretmen bu sene okula susuz başladıklarını, yeni su bağlandığından bahsettiler. Bahçedeki masalar çürümüş haldeydi, çocuklar yerde resim yapıyorlardı. Bingül ve Berrin arkadaşımız hemen işi ele alıp öğrencilere ertesi gün bahçe masaları ve sandalyeler ulaştırdılar. Çocukların mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Öğle yemeğine Toronto’dan gelen eğitim destekçilerimizden Bingül Ataman’ın öğrencisi Derya’nın evine misafir olduk.

Hemen ardından ikinci ev ziyaretimizi de yaptık. Dubai’den gelen bir diğer eğitim destekçimiz Marijean öğrencisi Helena ile evinde ilk defa yüz yüze tanıma fırsatı buldu. Üçköy’de iki öğrencimizin de ailesi bizleri muazzam şekilde ağırladılar.

Hep birlikte yakındaki Mor Yakup Manastırını ziyaret ettik. İnanılmaz bir sessizlik vardı. Karşımızda Suriye köyleri ışıl ışıl bir manzara sundu bize. Manastırda Papaz kışın 3 ay karda yapa yalnız yaşadığından bahsetti. Burası deniz seviyesinden 1000 küsür metre yükseklikte kalıyor. Manastır halk arasında ise Ceylan Kilisesi olarak biliniyor. Kışın tek ziyaretçiler ceylanlarmış, bundan dolayı Manastırın Arapçadaki adı “Darül Gazelle”, ceylanların evi anlamına geliyormuş. Papazın yaşlı annesi ve babası sürpriz bir ziyafet daha yaptılar bizlere.

3.gün

Cuma sabahı Mardin Fen Lisesinde “Okullar Konuşuyor Projesi” programının parçası olarak İngilizce günümüz vardı. Yanımızda iki Amerikalı öğretmen Lane Ceylan ve Marijean Boueri bu programın yürütülmesini üstlendiler. Sabah ilk iş Mardin Fen Lisesinin yeni Müdürü Mehmet Nuh Hoca’yı ziyaret edip, tebrik ettik. Marijean ve Lane 20’şer öğrenci ile çalışma yaptılar. Hazırlıklar sonrası 40 öğrenci 8 grup olup bize Mardin’in gelenekleri, yemekleri, müziği, tarihi hakkında İngilizce sunumlar yaptılar. Hepimiz için eşsiz bir deneyim oldu.

Sonrasında Mardin Fen Lisesi öğrencilerimiz ve eğitmenlerimizle birlikte Dedecan Kebapçısında 40 kişilik yemek yedik, öğrencilerimizle hasret giderdik.

Mardin’in Marlyin Monroe’su da ayrıca sürpriz oldu hepimize!

4.gün

Cumartesi günü saat 11.00’de Mardin’deki öğrenciler ve aileleri ile bir araya geldik. Genel değerlendirmelerimizi yaptık.

Bir sonraki buluşmada görüşmek dileğiyle!

Temmuz, 2024