Payda Müzede: Avni Lifij Sergi Gezisi

30kas14:0017:00Payda Müzede: Avni Lifij Sergi Gezisi

Etkinlik Detayları

Avni Lifij (1886-1927) çok yönlü üretimi ve sanatına getirdiği kavramsal çerçeveyle Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip. Avni Lifij’in az bilinen dünyasını yansıtan bir sergiye Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sergi, Sabancı Holding’in katkılarıyla açılacak. Lifij, daha çok poşadları ve alegorik eserleriyle tanınıyor. Avni Lifij Çağının Yenisi sergisinde sanat eleştirisi ve düşüncelerini içeren yazıları, fotoğraf alanlarındaki çalışmaları ve dekoratif sanatlardaki öncü rolü, onun sanatı ve hayatına ayrıntılı bir bakış sunulması amaçlanıyor.

“Avni Lifij Çağının Yenisi” sergisinde sanatçının aynı zamanda öncü bir eleştirmen-yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalar, poşadlar, otoportreler, manzara, çizim ve desenlerinden oluşan 800’ü aşkın eseri ilk kez bir araya getirilerek sergilenecek.

“Avni Lifij Çağının Yenisi” sergisi, geçtiğimiz yıllarda yine Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleşen “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” sergilerinin devamı niteliğinde.

BAŞLANGIÇ SAATİ

(Cumartesi) 14:00 - 17:00

MEKAN

SAKIP SABANCI MÜZESİ