Diyarbakır İlkbahar Buluşması (Nisan 2019)

Buluşma Günlüğü

Geçen yıl ziyaret ettiğimiz Hani ilçesindeki anaokulunu unutmadık. Gönüllülerimiz sayesinde halısı bile olmayan okula oyuncaklar, okuma kitapları ulaştırdık. Onlar da hayallerine ulaşabilsin diye…

Ev ziyareti yaptık, her zaman olduğu gibi en güzel şekilde ağırlandık.

Diyarbakır İlkbahar Buluşmamızda, desteklediğimiz öğrenciler ve aileleri ile birlikte Zerzevan Kalesi’ndeydik. PÖB projemizi uyguladığımız her ilde yılda iki kez yapılan bu buluşmalar öğrencilerimizin ufkunu genişletmenin yanı sıra, aramızdaki etkileşimi artırmak için de büyük faydası oluyor.

Diyarbakır Zerzevan Kalesi gezimizde gizemli Mihtiras tapınağı izindeyiz.

Zerzevan Kalesi hakkında rehberimizden bilgi alırken.

Zerzevan Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen buluntularla kalenin geçmişinin milattan sonra 3. yüzyıla kadar uzandığı tespit edildi. Roma İmparatorluğu’nun sınır garnizonu olan ve stratejik öneme sahip kale, yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve gizemli bir dinin mensupları tarafından kullanılan Mithras Tapınağı’yla birlikte adını dünyaya duyurdu. 60 dönümlük alanda 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı bulunan kalenin üstü kadar altı ile de tarihe ışık tutuyor.

Diyarbakır İlkbahar Buluşmamızda öğrenci hediye paketlerimize vermiş olduğunuz destek, kitap, oyuncak bağışlarınız için çok teşekkür eder, Ekim ayındaki buluşmalarımız için yardımlarınızı tekrar bekleriz.

Haziran, 2024