Diyarbakır Buluşması 4-7 Ekim 2018

1.gün

Diyarbakır’daki 2. Buluşmamızı 4-7 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdik. İstanbul ve Ankara’dan 12 katılımcımız ile birlikte Diyarbakır’a gittik. Katılımcılarımızdan sekizinin çok memnun kaldıkları, Diyarbakır’a ilk ziyaretlerine vesile olduk. İlk olarak, Sur Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek Müze Müdürü sevgili Vehbi Bey ve Müze Arkeoloğu olan ve gönüllü olarak bizlere rehberlik etmeyi kabul eden sevgili Yakup Bey ile görüştük.ve Daha sonra, Cumartesi günü toplantımızı yapacağımız Müze Cafe’ye gittik ve toplantı organizasyonu hakkında konuştuk. yetkilisi Sevgili Cuma Bey ile tanışıp organizasyona dair konuştuk. Sıcak ve içten karşılamaları ve bir o kadar da yardımsever yaklaşımları karşısında ayrıca mutlu olduk. Ardından günün yorgunluğunu atmak için tarihi Sülüklü Han’da kısa bir mola verdik.

2.gün

Engin ve dingin mercimek ve buğday tarlaları arasından, merkezden 45 dakika uzaklıkta epeyce uzak, Diyarbakır’ın Hani İlçesi’ne bağlı, 7 evden oluşan Sergen Köyü’nü ziyaret ettik. İlk durağımız Sergen İlk ve Ortaokulu oldu. Burada uzun yıllardır öğretmenlik yapan ve artık ailemizden biri olan Sevgili Vasip öğretmen’in sınıfa misafir olduk. Pırıl pırıl öğrencileriyle tanıştık.

Öğretmenler odasında genç, dinamik öğretmenler ve okul müdürü ile tanışıp sohbet ettik. Vasip öğretmenin kendi imkanları ile oluşturmaya çalıştığı kitaplığı gördük ve iki gün sonra ilk kitap yardımımızı gerçekleştirdik. Okuldan çıktıktan sonra köyün içine giderek, bir öğrencimizin evini ziyaret ettik ve ailesi ile tanıştık.

Daha sonra köydeki anaokulunu da ziyaret etme şansımız oldu. Ana sınıfı öğretmeni sevgili Vasfiye öğretmenden anaokulunun halıdan oyuncağa kadar bir çok ihtiyacı olduğunu öğrendik. Şu anda 12 öğrencisi var.

Şehre dönünce, depoya giderek, her öğrenciye özel, öğrenci hediye paketlerini hazırladık. Hevsel Bahçesindeki moladan sonra, koordinasyon toplantımızı gerçekleştirdik. Akşam yemeğinde Diyarbakırlı dostlarımızla buluştuk. Birlikte zaman geçirip birbirimizi tanıma imkanı yakaladık.

3.gün

2. Diyarbakır Buluşmamızı, Kaleiçi’nde, Müze Cafe’de, Mardin’den de gelen öğrencilerimiz ve anneleri ile birlikte, toplamda 35 kişilik grubumuzla sonbahar toplantımızı yaptık, ile gerçekleştirdik .Öncelikle öğrenciler öğrenci sorumluları, bağışçıları ile sohbet ettiler, zengin kitap masamızdan kitaplar seçtiler. Daha sonra, tüm öğrenciler konuşma yaptılar. Yemeğin ardından arkeolog Yakup beyin rehberliği eşliğinde Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ni, Atatürk Müzesi’ni ve Şehir Müzeyi gezdik. Son etkinliğimiz Sur’da çöp toplama etkinliğinden sonra Nisan sonunda buluşmak üzere öğrenci ve velilerimizden ayrıldık.

Özel bir konuğumuz da vardı. Meryem Bekmez.

Enka Vakfı’nın desteklediği milli sporcumuz Sevgili Meryem bizlerleydi.

Diyarbakırlı Meryem Bekmez, Slovakya’nın Dudince şehrinde düzenlenen EA Permit Yürüyüş Yarışı’nda U20 kategorisinde 10 kilometreyi 45 dakika 16 saniyede bitirdi ve 16 yıldır kırılamayan rekoru kırarak şampiyon oldu!

 

4.gün

Pazar günü Diyarbakır koşturmacamızın bir mükafatı olarak profesyonel rehberimiz Sevgili Mebru eşiliğinde Diyarbakır’ın ilk elden gezilip görülmesi gereken yerlerinden olan; Ulu Cami, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Kültür Evi, Hasan Paşa Hanı, Kervansaray Hanı, Gazi Köşkü, On Gözlü Köprü’yü gezdik.

Fırsatınız olursa mutlaka ziyaret edin. Yemeğini, kültürünü, müziğini ve en önemlisi insanlarını tanıyın.

Bir sonraki buluşmada tekrar görüşmek dileğiyle!

Haziran, 2024