Bilim Kampı Projesi

Payda Bilim Kampı, üniversite tercihlerinde sağlık ve yaşam bilimleriyle ilgili bölümlere ağırlık vermeyi hedefleyen, Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerinde yaşayan, 11. sınıfta okuyan ve “Payda Öğrencilerle Birlikte” projesi ve “Hatay Eğitim Dayanışması” kapsamında desteklenen öğrencileri üniversitede okumayı hayal ettikleri uzmanlık dalları hakkında bilgilendirerek özgüven ve motivasyonlarını arttırmayı, bilimsel bakış açılarını geliştirmeyi ayrıca meslek seçimleri konusunda öğrencilerin vizyonlarını ve gelecek planlamalarını geliştirmeyi hedeflemektedir. 

 

Ana sponsor olan Acıbadem Üniversitesi’nin İstanbul-Ataşehir’deki kampüsünde öğretim görevlileri, halihazırda sağlık ve yaşam bilimleri bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri, mesleklerinde başarılı olmuş rol modeller ve Payda Derneği gönüllülerinin katkılarıyla her yıl Ağustos ayında bir hafta süreyle gerçekleştirilen bilim kampına katılan 11. sınıf öğrencileri okumak istedikleri bölümlerde eğitim almakta olan üniversite öğrencileriyle tanışma ve etkileşime geçme fırsatı da bulmaktadır. Bu sayede, projeye farklı illerden katılan öğrenciler ile gönüllüler arasında uzun süreli iletişim ve etkileşim kanallarının kurulması da amaçlanmaktadır.

Kampa katılan öğrencilerin mesleki tercihleri konusunda bilgi ve motivasyonlarının artırılması amacıyla kamp boyunca Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi içindeki uygulama alanlarında çeşitli teorik dersler, laboratuvar uygulamaları, farklı meslek gruplarından temsilcilerin sunumlarını da içeren kariyer sohbetleri ve Payda Derneği’nin desteklediği öğrencilerle buluşmalar gerçekleştirilmektedir. 

Kamp boyunca ayrıca düzenlenecek sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla, katılımcı öğrencilerin yaratıcı sanat ve grup etkileşimi deneyimi edinmeleri, İstanbul içinde yapılacak geziler ve aktivitelerle kültürel birikimlerini artırmaları, bilimsel bakış açısı kazanmaları, bireysel olarak güçlendirilmeleri, birbirlerini ve kendilerini tanımaları ve anlamaları hedeflenmektedir.

Kampa katılan öğrenciler ve beraberlerinde kendilerine eşlik eden öğretmenleri programın deneyimsel öğrenme ve kişisel gelişim hedefleri ışığında, Acıbadem Üniversitesi’nin İstanbul’daki yerleşkesindeki öğrenci yurtlarında, aileleri ve yakınları yanlarında olmadan, katılımcı statüsünde konaklamaktadır. Pek çoğu ailelerinden ve şehirlerinden ilk kez ayrılan öğrencilerin kampüs ortamında konaklamaları öğretici ve üniversite hayatına hazırlayıcı bir deneyim teşkil etmektedir. 

DESTEKÇİLERİMİZ