Covid-19 ile Mücadeleye Destek: Patojen İnaktivasyon Cihazı Bağışımız

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde Covid-19 tedavi çalışmalarına destek olmak amacıyla, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kemik İliği Nakli Ünitesine (Malatya) bir adet Patojen İnaktivasyon Cihazı (Intercept Cerus Illuminator) bağışında bulunduk.
Bağışımızı, sevgili Turkish Philanthropy Fund (TPF) ekibi ve Amerika’da yaşayan ama kalbi her zaman Türkiye için atan dostlarımızın destekleriyle gerçekleştirdik.

Bu yöntemle koronavirüsü yenen kişilerin kanından plazma adı verilen sıvı alınarak, koronavirüs tedavisi gören kişiye naklediliyor.
Cihaz, pandemi sonrasında da kemik iliği nakli, kök hücre nakli, karaciğer nakli, böbrek nakli, ince bağırsak nakli, pankreas nakli gibi tedavi süreçlerinde hastaların sağlığına kavuşturulması için kullanılmaya devam edecek. Türkiye’de ilk kez immun plazma tedavisi ile korona hastasının sağlığına kavuşturulduğu serviste doktor ve hemşireler yoğun bir mesai ile çalışıyor.

Kıymetli çalışmaları için Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt başta olmak üzere tüm sağlık ekibine teşekkür eder, milletimize hayırlı olmasını dileriz.

Birlikte iyileşeceğiz!

Temmuz, 2024