Oya Projesi

oyaproje

Oya Projesi

Oya Projesi’nin amacı üreten ve üretmek isteyen kadınları ve girişimciliklerini, geleneksel Türk el sanatlarını, ve yerli üretimi desteklemek için, bu yönde üretim yapan kuruluşların, bu kuruluşlarda üretilen ürünlerin tanıtımını yapmak, tasarım ve ürün geliştirme desteği vermek ve bu ürünleri alıcılarla buluşturmaktır.

Çağdaş topluma ulaşabilmenin temel gerekliliği “ Kadının Güçlendirilmesi “ projenin ana hedefidir.

Projenin çalışma şekli, mümkün olduğunca çok özel sektör ve sivil toplum kuruluşunu aynı proje içinde buluşturarak,” birlikten güç doğar ” anlayışı ile aralarında sinerji noktaları geliştirerek, katılan her kesim için daha verimli sonuçlar elde ettirecek şekilde projeyi yönlendirmek ve ” daha etkili ” olmaktır.

2010 yılından günümüze kadar devam eden proje kapsamında üç üretici kuruluş ile çalışılmaktadır .

Birlikte Çalıştığımız Kurumlar: Oya Proje Ortakları

Payda’nın çalışma şekline uygun olarak Oya Projesi’nin ilk etabında üç Ortak Kurum ile işbirliği yapılmaktadır:
Nahıl: Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) iktisadi işletmesi olan Nahıl, 2003 yılında üretici kadınların ürünlerini pazarlayarak bu kadınlara sürdürülebilir gelir kaynakları kazandırmak amacıyla kurulmuştur. İstanbul ve Mardin’de iki dükkanı bulunan Nahıl 50’ye yakın kadın kooperatifiyle çalışarak Bakım ve Spa, Aksesuar, Ev Dekorasyonu, Giyim, Kırtasiye ve Oyuncak alanlarında ürün sunmaktadır.

Mardin Meydan başı ve Ömerli Çok Amaçlı Toplum Merkezleri: Çatomlar ( Çok Amaçlı Toplum Merkezleri ) 1995 yılında GAP İdaresi tarafından genç kız ve kadınların kamusal alana daha fazla katılımlarını ve kamusal hizmetlerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak; kadın istihdamını ve kadın girişimciliğini artırmak amaçlarıyla kurulmuştur. Dokuz ilde, toplam 30 ÇATOM’da kadınlar Ev Dekorasyonu, Giyim, Aksesuar, Çanta ve Kilim alanlarında ürünler üretmektedir.

Projeler ile ilgili gelişmeleri Etkinlikler ve Haberler‘den takip edebilirsiniz.

Aralık, 2018

1ara10:00- 13:00Öğrenci Sorumluları Eğitimi10:00 - 13:00 Maslak

6ara19:00- 22:00Öğrenci Sorumluları Eğitimi19:00 - 22:00 Maslak

9ara11:00- 14:00Öğrenci Sorumluları Eğitimi11:00 - 14:00 Maslak

11ara19:30- 21:00PAYDA TOPLANTISI19:30 - 21:00 Maslak

X