Payda Öğrencilerle Birlikte Projesi (PÖB)

Payda Öğrencilerle Birlikte Projesi

Nisan 2012’de başlattığımız Payda Öğrencilerle Birlikte Projesi‘nin hedefi, maddi imkânsızlıklardan ötürü öğrenimlerini devam ettirmekte güçlük çeken kız öğrencilerin öğrenim ve eğitimine destek olarak Türkiye’nin çağdaşlaşmasına katkıda bulunmaktır. Payda Öğrencilerle Birlikte Projesi, öğrencilere maddi yardım sağlamanın yanısıra, Payda’nın ana amacı doğrultusunda, ülkemizin birbirinden uzaklaşmış insanları arasında yakınlaşma sağlamayı ve toplumsal uzlaşı ve bütünleşmeye katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Proje şu an Mardin, Batman, Diyarbakır, Nevşehir ve İstanbul illerinde, öğrenciler ve aileleriyle birebir iletişimi  esas alan, modüler yönetim sistemiyle yürütülmekte ve gelecekte farklı illere de erişimi arzu edilmektedir.

PÖB Prosedürleri

Projenin Bileşenleri

Eğitim desteği veren ile verilen arasında güçlü bir bağ ve iletişim oluşturmayı hedefleyen bu projenin altı ayağı bulunmakta:

1. Eğitim Desteği

İlköğretim ve lise öğrencilerine yönelik eğitim desteğiniz için:

* Peşin ödeme seçeneği ile bağış : 1400 TL + 100 TL (kırtasiye) olmak üzere toplamda 1.500 TL (tek seferde),

* Aylık ödeme seçeneği ile bağış: 150 TL (10 ay boyunca),

Aylık ödeme yönteminde; aylık olarak düzenli bağış yapılacağını belirten Payda banka hesabına yönelik verilmiş otomatik ödeme talimatının bir örneğini Payda’ya göndermeniz gerekmektedir.

(Bu miktar 2018 – 2019 Öğretim Yılı için bir ilköğretim ve lise öğrencisinin okul masraflarının karşılanması için belirlenmiş olan miktardır).

Üniversite öğrencilerine yönelik eğitim desteğiniz için:

* Peşin ödeme seçeneği ile bağış : 2.800 TL (tek seferde),

* Aylık ödeme seçeneği ile bağış: 280 TL (10 ay boyunca),

Aylık ödeme yönteminde; aylık olarak düzenli bağış yapılacağını belirten Payda banka hesabına yönelik verilmiş otomatik ödeme talimatının bir örneğini Payda’ya göndermeniz gerekmektedir.

(Bu miktar 2018– 2019 Öğretim Yılı için bir üniversite öğrencisinin okul masraflarının karşılanması için belirlenmiş olan miktardır).

Ek Bilgi:

  • Öğrencilere ödemeler Eylül – Haziran ayları arasında yapılır.
  • Açık Öğretime devam eden ya da kayıt donduran öğrencilere destek yapılmaz.

 

2. Kırtasiye Desteği

Öğrencilere her öğrenim yılı başında armağan edilen ve 100 TL tutarında çeşitli temel kırtasiye malzemeleri içeren Payda Kırtasiye Paketi.

3. Kitap Desteği

Toplanan ikinci el kitap bağışlarından karşılanarak öğrencilere verilen kitaplar. (Kitap kampanyaları ile her öğrenciye yılda ortalama 15 kitap sağlanmaya çalışılmaktadır.)

4. Etkinlik ve Toplantılar

Her yıl Ekim ve Mayıs aylarında Payda Eğitim Desteği’nden yararlanan kız öğrencilerin bulunduğu şehirlerde düzenlenen, öğrencileri, velilerini, proje gönüllülerini ve bağışçıları bir araya getiren toplantılar ve değişik kültürel aktivitelerden, gezilerden oluşan etkinlikler.

5. Üniversiteye Hazırlık Desteği

Orta öğretime geçiş ve üniversite sınavlarına hazırlanma sürecinde olan başarılı 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine, test kitapları ve dershane masrafları için, ihtiyaca göre ve proje kaynakları elverdiği ölçüde yapılan ek ödemeler.

6. Öğrenci Sorumluları

Öğrencilerimizin öğrenim sürecinde yaşadıkları zorluklarda yardımcı olmak, öğrenimleri ve gelecekleri hakkında en doğru kararı vermelerine destek olmak amacıyla, mümkün olabildiği oranda öğrenciye Öğrenci Sorumlusu atanmaktadır. Böylece bir öğrenci ile yakından ilgilenmiş olursunuz. Bunun için herhangi bir bağış yapmanıza gerek yoktur.

Öğrenci Sorumluluğu kılavuzunu incelemek için lütfen tıklayınız.

Projeler ile ilgili gelişmeleri Etkinlikler ve Haberler‘den takip edebilirsiniz.

Kasım, 2018

5kas00:00- 00:00Payda 8 Yaşında !00:00 - 00:00 Maslak

20kas19:30- 21:00PAYDA TOPLANTISI19:30 - 21:00 Maslak

24kas12:00- 15:00Payda Müzede12:00 - 15:00

Öğrencilerin Seçimi

Projeye 3 ila 11. sınıflardan seçilen kız öğrenciler kabul edilmektedir. Hedef, öğrencilerimizin öncelikle okula devam etmelerini sağlamak, daha sonra ise mutlaka liseden, tercihen üniversiteden mezun olmalarını desteklemektir. Öğrenci seçiminde aranan temel ölçüt, ailenin maddi imkânlarının çok kısıtlı olması (ailelerin aylık geliri genelde 900 TL yi geçmemektedir) ve öğrencinin çalışkan olması, okumak istemesidir. Babanın vefat etmiş, evi terk etmiş ya da işsiz olması, herhangi bir rahatsızlık nedeniyle çalışamaması, ailede engelli bireylerin bulunması gibi kriterler de göz önünde tutulmaktadır. Eğitim desteğinin devam etmesi için öğrencinin akademik başarısının ve gayretinin sürekli olması gerekmektedir.

Bu sürekliliğin denetlenmesi ve desteklenmesi projeye gönüllü destek veren Öğrenci Sorumlularımız aracılığıyla sağlanmaktadır.

Proje Kapsamında Siz Ne Yapabilirsiniz?

  • Öğrencilerin eğitimlerine destek olabilirsiniz.
  • Ayni yardımda bulunabilir, farklı kesimler arasında küçük köprüler kurulmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • İkinci el kitap ve test kitabı bağışlayabilirsiniz.
  • Ekim ve Mayıs etkinlikleri için bireysel veya kurumsal sponsorumuz olabilirsiniz.
  • Projeyi sosyal medya’da paylaşarak destek olabilirsiniz.
X